Hemostaza predstavlja jedan od najznajčajnijih sistema za održavanje homeostaze ljudskog organizma i kao takva ima dve važne uloge:
Zaustavljanje krvarenja ostvaruje se udruženim delovanjem krvnih sudova, trombocita i sistema koagulacije. Pored toga, dolazi do migracije leukocita na mesto povrede, koji sprečavaju infekciju i olakšavaju zarastanje rane. Konačno, u procesu fibrinolize razlaže se stvoreni koagulum, pa se ponovo uspostavlja normalna cirkulacija krvi.
Hemostaza se odvija u četiri faze:
U zdravom organizmu postoji ravnoteža između prokoagulantnih i antikoagulantnih faktora hemostaze, koja se održava pod dejstvom brojnih regulatornih mehanizama. Pod normalnim okolnostima, ovaj sistem je uravnotežen u korist antikoagulacije. Međutim, ako je antikoagulacija prekomerno izražena javlja se krvarenje. Obrnuto, ako preovladaju prokoagulantni faktori, dolazi do tromboze.
Laboratorijska dijagnostika podrazumeva:
Protrombinsko vreme (PT) jedan je od najčešće izvođenih testova koagulacije. PT je test za procenu aktivnosti faktora koagulacije koji učestvuju u spoljašnjem putu koagulacije krvi. Terapija oralnim antiokoagulantnsima prati se laboratorijskim određivanjem protrombinskog vremena (PT).
Aktivirano parcijalno tromboplastinsko vreme (aPTT) se koristi za: